دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

سوابق تحصیلی :

پزشکی عمومی سال 57

جراحی ارتوپدی سال 66

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

فعالیت ها:

انجام کلیه اعمال جراحی ارتوپدی ، شکستگی ، تعویض مفصل ران ( هیپ ) ، ناهنجاری های مادرزادی ( کلاب فوت ، DDH ، سینداکتیلی ) ،دیسک ، اسپاینال (بی حسی کمری )

اطلاعات بیشتر

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

فعالیت ها

مسئول بیماری‌های واگیردار بهداری کاشمر سال 58

رئیس بیمارستان مدرس کاشمر سال 59

رئیس بهداری و بیمارستان فریمان سال 60

رئیس بیمارستان امداد سبزوار سال 67

عضو هیئت مدیره نظام پزشکی مشهد بمدت 8 سال

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

برای دیسک کمر باید به دکتر ارتوپد مراجعه کنیم یا به متخصص مغز و اعصاب؟

تشخیص هرنی دیسک کمر هم به توسط متخصص ارتوپدی و هم متخصص جراحی مغز و اعصاب انجام میگردد. تشخیص این بیماری معمولا به توسط یک معاینه خوب و استفاده درست از ابزارهای تصویربرداری مانند ام آر آی داده میشود. درمان این بیماری در غالب اوقات با استفاده از روش های غیر جراحی است که مهمترین آنها عبارتند از 1) استراحت 2) استفاده از داروهای ضد التهابی 3) فیزیوتراپی 4) تقویت عضلات کمر و شکم با انجام نرمش هاط طبی که این درمان ها میتوانند با کمک یک متخصص ارتوپدی و یا جراح مغز و اعصاب انجام شوند. در مواردی خاص ممکن است درمان هرنی دیسک کمری نیازمند استفاده از روش های جراحی باشد. این جراحی میتواند به توسط هر دو متخصص یاد شده انجام شود. با این حال غالب این اعمال جراحی به توسط متخصصین جراحی مغز و اعصاب صورت میگیرد.

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

تعویض مفصل زانو چیست؟(Total Knee Replacement)

جراحی تعویض مفصل زانو یکی از پیشرفته ترین درمانهایی است که در حال حاضر برای موارد شدید آرتروز زانو انجام میشود . این جراحی از میزان موفقیت بالایی برخوردار است به شرطی که از پروتز های استاندارد روز دنیا استفاده شده ، جراح ماهر و اگاه به این جراحی خاص آن را صورت دهد و بیمار دوره بازتوانی مناسبی داشته باشد .

در طی این عمل ابتدا کلیه سطوح غضروفی در طرف ران و نیز ساق که به علت ارتروز تخریب شده برداشته میشوند و سپس این سطوح توسط پروتزی از جنس آلیاژهای کاملا پیشرفته پوشانیده میگردند و در نهایت بین این دو با یک قسمت از جنس پلی اتیلن پر میگردد تا قابلیت لغزندگی مفصل زانو تکمیل گردد. در طی این عمل کلیه اختلالات زاویه ای زانو که ناشی از آرتروز باشند نیز اصلاح میگردد. در صورتی که در عمل جراحی عارضه ای نداشته باشیم معمولا حداکثر ظرف سه روز بیمار با پای خود و به کمک عصا از بیمارستان مرخص میگردد.

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی مشهد ایران dr Mohammad Rezashahrokhi

ارتوپدی (ortopadi) چیست ؟

ارتوپدی Orthopedics شاخه ای از جراحی است که در حیطه سیستم حرکتی بدن فعالیت دارد. سیستم حرکتی شامل استخوان ها، مفاصل، عضلات و دیگر بافت هایی است که در اندام های حرکتی وجود دارند. متخصص ارتوپدی که به آن متخصص استخوان و مفاصل یا جراح استخوان و مفاصل یا ارتوپد هم میگویند سعی میکند تا با استفاده از روش های جراحی و غیر جراحی به درمان مشکلات سیستم حرکتی بدن اهتمام ورزد. مشکلاتی مانند : آسیب های استخوان ها و مفاصل بدنبال ضربات مثل شکستگی، در رفتگی، کشیدگی و رگ به رگ شدن، پاره شدن تاندون ها و رباط ها و ... آسیب‌های ورزشی خراب شدن مفاصل بدن مثل آرتروز و ساییدگی مفصل عفونت اندام‌ها تومورهای استخوان و بافت‌های نرم اندام بیماری‌های مادرزادی اندام‌ها است . | کلمه ارتوپدی ریشه یونانی داشته و اولین بار آنرا آقای نیکولاس آندری Nicolas Andry در سال 1741 میلادی از ادغام دو لغت ارتو Orthos به معنای صاف و مستقیم و لغت پدی Paideion به معنای کودک و بچه درست کرد. علت این ترکیب آن بود که در ابتدا ارتوپدی بدنبال صاف کردن اندام‌ها در بچه هایی بود که دست و پا یا ستون فقرات کج داشتند.

Arthroscopy آرتروسکوپی چیست ؟

دکتر محمد رضا شاهرخی بهترین فوق تخصص و جراح ارتوپدی در مشهد , آرتروپلاستی arthroplasty  , تعویض مفصل هیپ و زانو arthroscopy آرتروسکپی فلوشیپ استئوسنتز از اتریش

آرتروسکوپی یک درمان جراحی است که توسط متخصصین ارتوپدی در موارد مختلفی از آن استفاده میشود. آرتروسکوپی زانو روشی برای دیدن داخل مفصل است. Arthro به معنای مفصل و scopy به معنی دیدن می باشد. پزشک معالج با دیدن داخل مفصل میتواند مشکلات زانو را تشخیص داده و اقدام به درمان جراحی بعضی از آنها از طریق آرتروسکوپ کند. هر ساله در حدود چهار میلیون نفر در سراسر دنیا جراحی آرتروسکوپی زانو را انجام می دهند. در گذشته جراحی های مفصل زانو به روش باز انجام میشد، و در خیلی از موارد به آسیب سطح مفصل و محدودیت پس از جراحی منجر می شد. استفاده از آندوسکوپی، تحولی بزرگ در جراحی مفاصل مختلف بدن به وجود آورد . آرتروسکوپ به عنوان وسیله ای برای تشخیص و درمان بیماریها و اختلالات داخل مفصلی باعث بهبود عملکرد بیماران پس از جراحی می شود و آسیب وارد به مفصل در جراحی را کاهش می دهد. عکس زیر تصویر نشان داده شده از داخل مفصل زانو توسط دوربین کوچک آرتروسکوپی را نشان می دهد.